Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 790 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

 

swiatrosliniogrodow@interia.pl
 
 
 
ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
 
http://icons.iconarchive.com/icons/land-of-web/social-coffee/96/facebook-icon.png
 
 
 

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 690049
Wpisy
 • liczba: 727

NAJLEPSZE IGLAKI NA BALKON

niedziela, 12 maja 2013 21:04

Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Iglaki to najlepsze rośliny na balkon, które są zielone cały rok. O ile dobrze wybierzemy gatunek iglaka, będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. Na balkonie najlepiej sprawdzą się iglaki karłowe i wolno rosnące.

 

 

Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy iglaki. Jednak największy kłopot przysparza wybór gatunku i odmiany, bo trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny kupionej w sklepie. A do donic nadają się tylko iglaki karłowe i wolno rosnące. Na szczęście jest ich sporo.

 

 

 

Sekrety sukcesu

Karłowe iglaki mogą rosnąć na balkonie lub tarasie kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat, trzeba tylko dobrać odpowiedni pojemnik i umiejętnie je pielęgnować.

 

Pojemniki

Jeśli nasz balkonowy ogród ma przetrwać kilka lat, pojemniki muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do sadzenia pojedynczych egzemplarzy możemy wybrać donice ceramiczne, z terakoty lub kamionki, a także z siatkobetonu lub plastiku dobrej jakości. Powinny być one obszerne (głębsze niż 40cm) – wtedy nie będziemy musieli roślin zbyt szybko przesadzać. Ten, kto dysponuje sporym balkonem lub tarasem, może urządzić iglakowi ogródek w drewnianej skrzyni zaimpregnowanej odpowiednim preparatem.

 W dnie pojemników konieczne są otwory, by z ziemi mógł odpływać nadmiar wody. Niestety podłoga pod pojemnikiem jest często wilgotna i może dojść do jej zniszczenia. Dlatego każdą skrzynię czy donice trzeba ustawić na nogach (np. drewnianych belkach lub podstawkach na kółkach), aby podłoga łatwo przesychała.

 

 

Sadzenie

 

Iglaki sprzedawane są przez cały sezon. Wybierając rośliny w sklepie, warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeśli podłoże łatwo się osypuje i widać wyłącznie świeżo przycięte grube korzenie, a brak młodych, istnieje podejrzenie, że roślina nie była od początku uprawiana w pojemniku, a została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, ponieważ ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć. Dzień przed planowanym sadzeniem roślinę obficie podlewamy. Następnie na dno przygotowanego pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (grubości ok.5cm), a następnie podłoże. Powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny. Aby ziemia za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z granulkami żelu utrzymującymi wilgoć. Rośliny ostrożnie wyjmujemy z doniczek, a następnie umieszczamy w pojemniku, tak aby górna powierzchnia znalazła się 2-3cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy. Gdy woda wsiąknie i podłoże osiądzie, dosypujemy kolejna jej warstwę, lekko ją ugniatamy i znowu podlewamy.

 

 

Pielęgnacja

 

Podlewanie. Polecane przez nas odmiany iglaków nie potrzebują zbyt wiele wody i jeżeli rosną w dużych pojemnikach nie wymagają zbyt częstego podlewania (oczywiście z wyjątkiem okresu upałów).

 

Nawożenie. Do nawożenia iglaków najlepiej jest użyć nawozów wolnodziałających. Stosuje się je raz do roku, wiosną. Są tez tradycyjne mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie do iglaków, które stosuje się 2-3-krotnie wiosną i latem (np. marcu, maju i lipcu).

 

Choroby i szkodniki. Największy kłopot mogą sprawiać przędziorki i mszyce. Zwalczamy je zaraz po zauważeniu, opryskując rośliny.

 

 

 

Nawet pośród miniaturowych iglaków znajdziemy dużą gamę odmian o różnych kolorach igieł i ciekawym pokroju.

Oto tylko kilka wybranych gatunków godnych polecenia, ich uprawa jest łatwa i mają małe wymagania :

 

 1. Cyprysik groszkowy ‘Filifera nana’ – miniaturowa odmiana, osiąga po 10 latach 0,5m wys. Wymaga wilgotnego podłoża. Lubi miejsca słoneczne jak i zacienione. Odporna na mróz.
 2. Jałowiec chiński ‘Blue apis’ – po 10 latach może osiągnąć 2m wys. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
 3. Jałowiec chiński ‘Plumosa aurea’ – karłowa, krzaczasta odmiana, po 10 latach może osiągnąć do 1m wys. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.
 4. Jałowiec łuskowaty – karłowa wolno rosnąca odmiana, po 10 latach osiąga 30 cm wys. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania co do wilgotności i żyzności podłoża.
 5. Jałowiec płożący – odmiana niska, płożąca się. Po 10 latach osiąga 10-20cm wys. Lubi stanowiska słoneczne, mało wymagająca.
 6. Jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ – odmiana zwarta, po 10 latach dorasta do 30cm wys. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowiska słoneczne.
 7. Sosna Bośniacka – Karłowa kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
 8. Sosna gęstokwiatowa – odmiana karłowa o prawie kulistym pokroju, po 10 latach osiąga 60cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do żyzności i wilgotności gleby.
 9. Sosna górska – gęsta, początkowo kulista odmiana, później stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1m wys. Lubi stanowiska słoneczne, bardzo malo wymagająca.
 10.  Świerk biały ‘Alberta globe’ – karłowy krzew o pokroju kulistym. Po 10 latach osiąga 30 cm średnicy. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Ma przeciętne wymagania.
 11.  Świerk kłujący – odmiana o powolnym wzroście i krzaczastym pokroju. Po 10 latach osiąga 70-80cm wys. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo mało wymagający.
 12. Świerk pospolity ‘Pusch’ – karłowa odmiana, osiągająca po 10 latach 30cm wys. Lubi słonce, ma przeciętne wymagania.
 13.  Żywotnik wschodni ‘Aurea nana’- odmiana o pokroju jajowatym. Osiąga po 10 latach 70cm wys. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe

 

Artykuł pochodzi z serwisu 'Wieszjak.pl' opracowany przez Świat Roślin i Ogrodów.

Link do artykułu :

 

http://ogrod.wieszjak.pl/iglaki/318614,Najlepsze-iglaki-na-balkon--mozna-je-posadzic-w-donicach-nie-rosna-zbyt-szybko-i-sa-odporne--na-szkodniki.html


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

STYLOWY TARAS

piątek, 19 kwietnia 2013 15:01

W nordyckim, śródziemnomorskim, romantycznym lub neutralnym stylu - twój taras może zmienić swój charakter w zależności od kwiatów, mebli i dodatków, którymi go urządzisz.

 

Balkon, taras lub kawałek ogródka latem staje się dla wielu pokojem na świeżym powietrzu. Tam spędzamy wolny czas, rozkoszując się pięknem kolorów i zapachów kwiatów. Wygląd tarasu możemy modyfikować w ciągu lata, zmieniając aranżację z kwiatów. Jednak raz obrany styl wprowadzi specyficzny klimat odległych krajów, z którymi trudno się będzie rozstać, zwłaszcza jesienią.

Śródziemnomorski styl wprowadza atmosferę południowych wakacji, do których dostęp mamy za każdym razem, gdy wyjdziemy na taras. Urządzając swój taras w tym stylu zadbajmy o kwiaty takie jak bugenwille, granaty, oleandry czy lantany. Koniecznie umieśćmy pomiędzy nimi cytrusy, drzewka oliwne i pachnące zioła w ceramicznych doniczkach, takie jak rozmaryn, bazylia, tymianek, oregano czy lawenda. Dobrze jest zawczasu zadbać o kolorystykę ścian i mebli - najlepiej w kolorach bieli i błękitu, co przywoła na myśl klimat greckich wysp lub w kolorze terakoty - włoskich miast.

Nordycki styl krajów Północy zdominowany jest przez słoneczniki. Latem na tarasie wprowadzają one słoneczną, ciepłą i sielską atmosferę. Tłem dla żółtych kwiatów mogą być kwiaty białe, astry lub rumianki, albo niebieskie, a już koniecznie szafirowe donice, meble i kurtyny. Ogromne hoje i pnącza wijące się po kratkach dodatkowo podkreślają urodę kwitnących kwiatów. Wiklinowe meble podkreślają naturalne piękno i pozwalają na swobodny, niczym nie skrępowany relaks wśród roślinności.

Romantyczny styl to taras oglądany przez różowe okulary. Sielski, arkadyjski klimat wprowadzą róże, rośliny najromantyczniejsze z romantycznych. Doskonale komponują się z pachnącą lawendą oraz kwiatami w kolorze bieli - zwisającymi lobeliami czy werbeną, różowymi pelargoniami, begoniami i urzekającą sundavillą. Jasne meble lub plecione z wikliny dodatkowo pogłębią nastrój romantycznych chwil.

Styl neutralny czyli kalejdoskop barw, kwiatów i ziół, które latem chcemy mieć wokół siebie na tarasie. W doniczkach możemy posadzić zwisające petunie, wielokolorowe koleusy, niebieski ołownik, różowe lub czerwone pelargonie, werbeny i fuksje. Meble wykonane z metalu i szkła dodadzą elegancji, na stole koniecznie postaw bukiet świeżych kwiatów lub, jeśli szkoda ci je ścinać - małą doniczkę z bujnie kwitnącym kwieciem.

 

 
Zobacz także:

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

ROŚLINY PNĄCE NA BALKONY I TARASY

piątek, 19 kwietnia 2013 12:03
Fot. Libet

 

 

Pnącza należą do jednej z najcenniejszych grup roślin, jakie można stosować w krajobrazie zurbanizowanym. Zajmują niewielką powierzchnię, a jednocześnie mogą porastać całe ściany. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem tych roślin na balkon lub taras, poprawią one bowiem mikroklimat otoczenia, a także będą mogły stanowić zieloną zasłonę, chroniącą od ulicznego kurzu oraz ciekawskich sąsiadów.

 

Najlepszymi pnączami na balkony i tarasy będą rośliny o niewielkich przyrostach rocznych. Należy zwrócić uwagę, za pomocą jakich organów rośliny te się pną. Jeżeli zależy nam na tym, aby pnącze nie rozchodziło się po całym balkonie, nie należy stosować roślin samoczepnych, czyli takich które mają korzonki przybyszowe lub przylgi. Rośliny owijające się wokół podpór będą porastały tylko tę podporę.

Możemy stosować pnącza wieloletnie i co roku obserwować ich wzrost lub każdego lata cieszyć się inną rośliną, stosując pnącza jednoroczne. Każda roślina będzie miała inne wymagania i potrzeby.

 

CIEKAWE PNĄCZA JEDNOROCZNE


Rośliny jednoroczne są proste w uprawie i wymagają mniejszych pojemników. Cały sukces uprawy polega na wysianiu nasion w odpowiednim terminie i zapewnieniu im właściwych warunków świetlnych i termicznych. Jeżeli wyrosną z nich roślinki, musimy jedynie pamiętać o ich podlewaniu.
Rośliny hodowane z nasion są tanie, cena opakowania nasion, w zależności od gatunku rośliny, wynosi od około 2 do 7 zł.

    Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea). Pnącze, którego pędy osiągają do 3 m wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty duże kielichowate, barwy purpurowej, białej, różowej i niebieskiej, zamykają się w dni słoneczne około 10 rano i otwierają po południu, w dni pochmurne pozostają otwarte. Wilec purpurowy powinien być uprawiany na stanowiskach słonecznych. Wysiew nasion kwiecień-maj.

   Wilec pierzasty (Ipomoea pinnata). Pnącze pochodzące z Indii Wschodnich. Pędy do 3 m wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty lejkowate, szkarłatne, osadzone pojedynczo w kątach liści. Kwitnie długo i obficie. Liście pierzastodzielne. Lubi gleby próchniczne, niezbyt wilgotne, zasobne w wapno i stanowiska słoneczne, półcieniste. Wysiew nasion kwiecień-maj.

   Kobea pnąca (Cobaea scandenc). Osiąga do 4 m wysokości. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Kwiaty duże, dzwonkowate. Stanowisko słoneczne. Wysiew nasion luty-marzec.

    Nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum). Osiąga do 2 m wysokości. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty drobne, intensywnie żółte, o postrzępionych płatkach. Stanowisko słoneczne. Wysiew nasion  kwiecień-maj.

   Nasturcja większa (Tropaeolum majus). Dorasta do 3 m. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty bardzo liczne, duże, o ciepłej gamie barw – od żółtej przez pomarańczową do ceglastej. Rośnie na glebie lekkiej, średnio żyznej, niezbyt wilgotnej. Jej kwiaty są jadalne, mogą być dodawane do sałatek. Lubi stanowiska słoneczne. Wysiew nasion kwiecień-maj.

   Groszek pachnący (Lythyrus odoratus). Dorasta do 1,2 m. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty o silnym, przyjemnym zapachu, w barwach pastelowych, ułożone w gronach i osadzone na długich szypułkach. Stanowisko słoneczne. Wysiew nasion marzec-kwiecień.

 

CIEKAWE PNĄCZA WIELOLETNIE
Uprawiając pnącza wieloletnie, możemy obserwować, jak nasza roślinka co roku wzrasta i pięknieje. Rośliny wieloletnie wymagają większej troski niż jednoroczne. Niektóre z nich trzeba przycinać, okrywać na zimę i od czasu do czasu nawozić. Ich wymagania zależą od gatunku.

    Powojniki (Clematis).
Rośliny należące do najbardziej dekoracyjnych pnączy, jakie mogą być uprawiane w naszym klimacie. Odpowiednio dobrane kwitną od maja do października. Puszyste, perukowate owoce pozostają często na roślinach jeszcze zimą. Większość powojników lubi gleby świeże, żyzne i próchnicze, nie za ciężkie, lekko wapienne. Nie znoszą suszy i upałów, w odpowiednich warunkach rosną dobrze zarówno na słońcu, jak i  w półcieniu.  Wymagają podpór do wspinania się, wspinają się za pomocą ogonków liściowych. Są to rośliny niezimozielone.

 

ZOBACZ TAKŻE
Powojnik wielkokwiatowy Jan Paweł II
Powojnik Generał Sikorski

 

Rodzajów i odmian powojników jest bardzo wiele, dlatego podzielono je na grupy. Najlepszą grupą do stosowania na balkony są powojniki wielkokwiatowe. Rośliny z tej grupy mają największe kwiatostany i są najbardziej dekoracyjne.
Powojniki powinny być sadzone na stanowiskach zacisznych, osłoniętych od wiatru, najlepiej na wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Niektóre odmiany kwitną dobrze nawet od strony północnej – np. ‘Dr. Ruppel’, ‘Nelly Moser’, ‘Ville de Lyon’ czy ‘Rouge Cardinal’.
Górne części rośliny powinny być w słońcu, dolne natomiast w cieniu. Aby uzyskać takie warunki, dolną część rośliny można podsadzić płytko korzeniącymi się bylinami lub roślinami jednorocznymi, a pozostałą, odsłoniętą część gleby, wyściółkować korą lub wysypać ozdobnymi otoczakami.
Powojniki mogą przemarzać, dlatego trzeba zabezpieczać na zimę przyziemne części rośliny. Można wykorzystać do tego wszelkiego rodzaju tkaniny jutowe, należy przy tym pamiętać, aby materiał był przewiewny i nie nasiąkał wodą. Można też osłonić nasadę rośliny kopczykiem usypanym z ziemi lub kory. Nadziemne części powojnika zbyt trudno zdjąć z podpór i są łamliwe – nawet jeśli zmarzną zimą, to odrosną po przycięciu.
Młode rośliny należy sadzić z bryłą ziemi, najlepiej około 5 cm głębiej niż rosły poprzednio. Najpierw należy zanurzyć pojemnik na 10-15 min w wodzie, aby bryła korzeniowa dobrze nasiąkła.
Koszt jednej sadzonki wacha się od około 20 do 100 zł, w zależności od wielkości rośliny oraz odmiany.

 

Najciekawsze odmiany powojników:

 

Powojnik ‘Dr. Ruppel’. Kwiaty o średnicy 15-18 cm, różowe, z jaśniejszym brzegiem. Może kwitnąć dwukrotnie, najpierw w maju, a potem od lipca do września.

 

   Powojnik  'General Sikorski'. Kwiaty o średnicy 15-18 cm, niebieskie. Kwitnie od czerwca do października. Wiosną kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego na przełomie lutego i marca należy wyciąć martwe i chore pędy, żywe należy ciąć słabo – w pierwszym roku po posadzeniu 30 cm od ziemi nad silnymi pąkami, w drugim zaś 70 cm, a w następnych latach 150 cm od ziemi.

 

Powojnik ‘Gipsy queen’. Kwiaty o średnicy 13-15 cm, ciemnofioletowo-purpurowe, lekko aksamitne, z czerwonymi pylnikami. Kwitnie od czerwca do września.

 

   Powojnik ‘Kardynał Wyszyński’. Kwiaty o średnicy 14 cm, czerwone. Kwitnie długo i bardzo obficie pod koniec czerwca i w lipcu. Jest to odmiana odporna, umiarkowanie silnie rosnąca. 
 
Powojnik ‘Jackmani’. Kwiaty duże, fioletowo-niebieskie. Kwitnie bardzo obficie od końca czerwca do października. Bardzo zdrowa i wyjątkowo odporna odmiana.

 

Zobacz także:

Powojnik tangucki (Clematis tangutica)

Powojnik 'Hanajima' - grupa Integrifolia (Clematis 'Hanajima')

 

 

Wiciokrzewy

 

Innym gatunkiem pnącza wieloletniego odpowiedniego na balkony mogą być wiciokrzewy. Rośliny te są większe od powojników. Wspinają się za pomocą spiralnie owijających się pędów. Niektóre z nich są szczególnie wonne, dzięki czemu urzekają nie tylko egzotycznym kształtem kwiatów, ale również pięknym zapachem. Rośliny te mają jednak jedną wadę, są często zjadane przez mszyce, dlatego trzeba je opryskiwać.

Najciekawsze odmiany wiciokrzewów:

 

   Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium). Intensywnie pachnące pnącze o kwiatach kremowych, kwitnie na przełomie maja i czerwca. Ma także dekoracyjne owoce, które stanowią ozdobę po przekwitnięciu kwiatów. Liście zielone, duże, górne pary zrośnięte. Dobrze rośnie na glebach dość żyznych i wapiennych. Dorasta do 3-6 m. Koszt sadzonki to około 12 zł.

 

   Wiciokrzew Hekrotta (Lonicera hekrotii). Mało wymagające, odporne i łatwe w uprawie pnącze o kwiatach pachnących, fioletowo-czerwonych na zewnątrz, a kremowych wewnątrz. Kwitnie bardzo długo, od czerwca do końca września. Na przełomie lipca i października zawiązuje dekoracyjne pomarańczowo-czerwone owoce. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Dorasta do 3 m. Koszt sadzonki to około 15 zł.

 

Wiciokrzew ‘Henry'ego’ (Lonicera henry). Zimozielone pnącze o kwiatach czekoladowo-purpurowych. Kwitnie od czerwca do lipca. Po przekwitnieniu zawiązuje drobne fioletowo-czarne owoce. Lubi stanowiska osłonięte, półcieniste. Dorasta do 3 m. Koszt sadzonki to około 17 zł.

 

   Wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet' (Lonicera brownii 'Dropmore Scarlet'). Mało wymagające i łatwe w uprawie pnącze o pachnących czerwono-pomarańczowych, rurkowatych kwiatach. Kwitnie obficie od czerwca do września. Na przełomie lipca i października zawiązuje pomarańczowo-czerwone owoce. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Dorasta do 3 m. Koszt sadzonki to około 15 zł.

 

Winobluszcze

 

 
 
 

Kolejnym gatunkiem do zastosowania na tarasach i balkonach może być winobluszcz. Większość winobluszczy osiąga bardzo duże rozmiary, dlatego nie nadają się do sadzenia w donicach. Jednym z niewielu gatunków mogących mieć zastosowanie na tarasie lub balkonie jest Winobluszcz pięcioklapkowy ‘Star Showers’ (Partenocisus Quinqefolia ‘Star Showers’).

Odmiana o nakrapianych białokremowo-zielonych liściach. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono i różowo. Nie wymaga podpór, wspina się po ścianie za pomocą przylg. Może rosnąć w słońcu i półcieniu, jest odporna na choroby i szkodniki oraz całkowicie mrozoodporna. Dorasta do 6 m.
Uprawiając pnącza wieloletnie, musimy zapewnić im dogodniejsze warunki niż w przypadku pnączy jednorocznych. Rośliny te będą musiały przetrwać zimę na balkonie. Powinniśmy je więc sadzić w zdecydowanie większych pojemnikach, pojemności minimum 10 l, z otworami drenarskimi. Pojemniki te powinny być ocieplone, np. styropianem grubości 10-15 cm. Na dno takiej donicy warto nasypać kilkucentymetrową warstwę żwiru, drobnych otoczaków lub keramzytu, warstwa ta będzie stanowiła drenaż.
Należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Najlepiej robić to wieczorem lub wcześnie rano, wówczas podlewanie będzie bardziej efektywne.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  Wszystko o roślinach pnących: gatunki i odmiany,hodowla oraz pielęgnacja...

 Surfinie Rośliny na balkon i taras - odmiany kwiatów balkonowych, aranżacja balkonu oraz tarasu...

  Ogród skalny - jak zaprojektować i założyć skalniak. Rośliny na ogród skalny...

  Rośliny cebulowe i bulwiaste - wszystko na temat ich uprawy i pielęgnacji. Wiele gatunków i odmian...

  Róże - gatunki i odmiany. Wszystko o ich uprawie i pielęgnacji...

  Ogród piękny przez cały rok...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

WERBENA - łatwy w uprawie kwiat na balkon i taras

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:38

Werbena zwisająca i rabatowa - łatwy w uprawie kwiat na balkon i taras

 

 

Werbeny od kilku lat zachwycają nas swym wyglądem i coraz częściej decydujemy się, aby właśnie te kwiaty zdobiły nasz balkon lub taras. Zwisające odmiany nadają się doskonale do umieszczenia w skrzynkach  balkonowych, natomiast rabatowe ładnie wyglądają w doniczkach. Efektownie wygląda, gdy połączymy ze sobą  w skrzynce balkonowej kontrastujące  kolory Werbeny na przykład fioletowy z czerwonym.

 

W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna. Należy do rodziny Werbenowatych Verbenaceae. Jest ona mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania gatunków rośliny pochodzących z Ameryki Południowej. Kwitnie od połowy lata do jesieni. Występuje ona w kolorach: czerwonym, różowym, niebieskim, fioletowym oraz białym. Werbeny to piękne i łatwe w uprawie kwiaty trzeba im tylko poświęcić trochę czasu.

 

Uprawa

 

Stanowisko – roślina dobrze rośnie w półcieniu. Wytrzymuje niskie temperatury, jednak nie jest mrozoodporna.

 

Podlewanie – dwa razy w tygodniu, ziemia zawsze powinna być wilgotna. Roślina ginie, gdy zapomnimy o jej regularnym podlewaniu.

 

Podłoże – ziemia próchniczna, przepuszczalna. Regularnie zasilamy roślinę nawozem dla roślin kwitnących, według wskazań na opakowaniu.

 

Pielęgnacja – Usuwamy przekwitłe kwiaty oraz suche łodygi. Werbena będzie się ładnie rozkrzewiać, jak będziemy uszczykiwać jej górne łodygi.

 

Rozmnażanie –  z nasion, jednak lepiej kupić małe gotowe rośliny, które są niedrogie i bardzo szybko rosną oraz zakwitają.

 

 

Wady w uprawie.

 

Kiedy rośliny rosną zbyt blisko siebie, są za bardzo zagęszczone, a ich kwiaty oraz liście długo są mokre, werbenę może zaatakować mączniak. Zauważymy go poprzez biały nalot na liściach oraz osłabienie wzrostu, a także kwitnienia rośliny. W takim wypadku należy kwiatek opryskać preparatem grzybobójczym.

 

 

 

Werbena zwisająca

 

Werbena zwisająca

 

Nowości ogrodnicze

 

Intensywnie różowe kwiaty posiada odmiana Pink Magic. Kwitnie ona obficie przez cały sezon i lubi miejsce słoneczne.
Aktualnie można kupić odmianę Coral Pink o różowych kwiatach.

 

 


Zakup rośliny

Kupujemy małą roślinę, która ma zdrowe liście i kwiaty, bez białego nalotu. Gałązki nie mogą być połamane, a pąki powinny być gotowe do zakwitnięcia, niektóre mogą być rozkwitnięte.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

UPRAWA ZIÓŁ NA BALKONIE

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:37

Uprawa ziół w domu i na balkonie

 
 
 

Rośliny ziołowe potrafią doskonale zastąpić kwiaty na naszych balkonach i oknach. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z podstawowymi zasadami uprawy naszego ogródka ziołowego.

Zioła przyprawowe są bardzo cennym dodatkiem do potraw kuchni z całego świata. Dostępne w sklepach suszone zioła nie są wstanie zastąpić świeżych, niezwykle aromatycznych ziół z własnej uprawy. Zioła są niezwykle zdrowe i mają korzystny wpław na nasz organizm. Dodatkowo uprawa sprawia bardzo dużo przyjemności, a zioła są doskonałą dekoracją kuchni.

Decydując się na założenie małego doniczkowego ogródka ziołowego na balkonie czy parapecie stajemy przed dylematem. Czy lepiej kupić gotowe sadzonki czy też samemu wyhodować zioła z nasion. Zakup sadzonek jest prostszy, otrzymujemy od razu duże sadzonki, ale jest to rozwiązanie dość drogie. Kolejny problem to niezwykle ubogi wybór gotowych sadzonek w większości sklepów ogrodniczych, dlatego warto zastanowić się nad wysiewem nasion. Rozwiązanie to jest bardziej pracochłonne, ale jednocześnie sporo tańsze, a zarazem proste w wykonaniu. Przed wysiewem zastanówmy się jakie rośliny znajdą zastosowanie w naszej kuchni abyśmy mogli wykorzystać kulinarnie nasz ogródek. W większości przypadków okres wysiewu nasion przypada na wiosnę, rozsadę natomiast przenosimy do docelowych miejsc wczesnym latem. W sklepach ogrodniczych znajdują się specjalnie skomponowane kolekcje roślin ziołowych tj. pachnąca kuchnia, herbaciane popołudnie czy ogród ziołowy na wiele lat. Kompozycje te składają się z odpowiednio uzupełniających się wysokością, barwą i zapachem roślin. Tworząc samodzielnie kolorowe kompozycje ziołowe starajmy się wykorzystywać kontrast kolorów, wielkości listków, koloru kwiatów, a także wysokości u poszczególnych odmian. Śmiało korzystajmy z rozmaitości barw jakie dają nam zioła (np. posadźmy w jednej donicy pstrolistne mięty, tymianki, różnokolorowe bazylie i drobnolistne majeranki, a kompozycje możemy uzupełnić wysokimi ogórecznikami).

Uprawiając zioła starajmy się wybrać miejsce z jak największa ilością światła, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru, który może łamać drobne gałązki roślin. Rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak tymianek, majeranek czy cząber możemy sadzić w płytkich donicach lub w niewielkich ziołownikach. Kompozycje ziół takich jak bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon wymagają donic o większej głębokości. Na dnie naczyń w których uprawiamy zioła powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie bryły korzeniowej. Ziemia uniwersalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru. Zioła wymagają dość intensywnego podlewania, nie możemy dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia. W okresie silnego wzrostu konieczne jest nawożenie. W sklepach ogrodniczych możemy spotkać specjalnie skomponowane nawozy do ziół, ale możemy też wykorzystać tradycyjne uniwersalne nawozy. Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale spotykamy tez byliny, które możemy przezimować. Najprostszym sposobem jest zadołowanie roślin w ogrodzie i delikatne przykrycie liśćmi lub ściółką. Innym sposobem jest przeniesienie donic , skrzynek i ziołowników do jasnego pomieszczenia o temperaturze nie przekraczającej 10⁰C. Przez okres całej zimy ograniczmy podlewanie, pilnując zarazem aby system korzeniowa nie zaschnął.

zioła na balkonie

Uprawa ziół w domu i na balkonie

Bardzo ważnym aspektem w uprawie ziół jest ich systematyczne przycinanie. Przycinanie jest niezbędne do stałego i równomiernego wzrostu roślin. Najczęściej zrywamy wierzchołki pędów pozostawiając na łodydze kilka listków (minimum 3 listki). Uszczknięte listki dodajemy do potraw lub suszymy do wykorzystania w okresie zimowym. Regularne skracanie pędów powoduje krzewienie się roślin i sprawia, że mają bardziej ciekawy, zbity format i kształt. Suszone zioła przechowujemy w suchych i ciemnych miejscach. Niektóre zioła takie jak mięta możemy mrozić w kostkach lodu, są one doskonałym dodatkiem do orzeźwiających napojów i alkoholowych drinków.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

ROŚLINY BALKONOWE DLA KAŻDEGO

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:37

 

 

Pięknie ukwiecony balkon to wizytówka naszego mieszkania lub domu. Jednak kwiaty wymagają opieki, pozostawione na pastwę losu, szybko zasychają i w konsekwencji giną. Istnieją jednak sposoby, aby rośliny balkonowe nie pochłaniały nam zbytniej ilości czasu. Odpowiedni dobór kwiatów zapewni nam piękny zielony zakątek na balkonie, nie wymagający jednocześnie ciągłej opieki.

 

Miłośnicy roślin wiedzą, ze najpiękniej na każdym balkonie prezentują się bujnie kwitnące odmiany sezonowe. Begonie, pelargonie czy surfinie odpowiednio zadbane obsypane są setkami kwiatów. Niestety wszystkie te rośliny wymagają intensywnej opieki. Wystarczy zapomnieć o jednym podlaniu podczas upałów, a efekty tego są porażające. Istnieją jednak odmiany roślin balkonowych, nad którymi opieka jest mniej uciążliwa. Dzięki dobremu doborowi roślin oraz przygotowaniu ich do naszej nieobecności, możemy znacząco ograniczyć czas jaki musimy im poświęcać. Jeśli chcemy, aby na naszym balkonie rośliny zagościły na wiele lat, posadźmy kompozycje z bylin połączoną z pnączami i krzewami. Kompozycję taką możemy uzupełnić roślinami jednorocznymi oraz ziołami.

 

 

 Jakie rośliny wybrać na balkon?

 

Odpowiedni dobór roślin jest kluczową sprawą. W procesie wyboru powinniśmy uwzględnić położenie naszego balkonu. Balkony zlokalizowane od południa w okresie letnim są niezwykle osłoneczniona i bardzo szybko się nagrzewają.  Jeśli na balkonie jest dużo słońca, dobierzmy rośliny lubiące takie warunki. Jest mnóstwo kwiatów preferujących takie ciepłe, słoneczne stanowiska. Dobrze sprawdzają się rośliny uprawiane na skalnikach takie jak: rojniki, rozchodniki, smagliczki czy zawciągi. Dodatkowo możemy uzupełnić je krzewami jałowców, wiciokrzewów i berberysów oraz roślinami jednorocznymi takimi jak: wilce, groszki czy kobee.  Na słonecznym balkonie dobrze rosną bratki, aksamitki oraz proste odmiany pelargonii.  Taka sama zasada tyczy się balkonów ocienionych, z małą ilością nasłonecznienia. Dobierzmy na nie kwiaty cieniolubne, które w tym miejscu będą dobrze się czuły.  Cieniolubne funkie, barwinki, bluszcze czy paprocie doskonale sprawdza się na takim balkonie. Wśród krzewów na uwagę zasługują trzmieliny, tuje i cyprysiki. Całość uzupełniamy fiołkami, konwaliami i oczywiście fuksjami. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona gotowych mieszanek roślin balkonowych. W składzie takiej mieszanki jest kilkadziesiąt różnych gatunków nadających się do uprawy na stanowiskach słonecznych oraz w cieniu.

 

 

 

Rośliny balkonowe dla każdego - pelargonie

 

Rośliny balkonowe dla każdego - pelargonie

 

W czym uprawiać rośliny balkonowe?

 

Jeśli nie mamy czasu na opiekę nad naszymi roślinami wybierzmy pojemniki ceramiczne lub drewniane o grubych ściankach. Pojemniki te wolno się nagrzewają chroniąc korzenie przed słońcem i upałem. Dodatkowo w okresie zimowym zabezpieczą nasze kwiaty przed przemarzaniem. W plastikowych skrzynkach korzenie szybko się nagrzewają i mogą łatwo przesychać. Ważne jest, aby naczynie, w którym uprawiamy rośliny było dość duże. Ziemia w takim pojemniku będzie wstanie zgromadzić więcej wody co pozwoli nam na rzadsze podlewanie. Na dnie każdej skrzynki powinien znajdować się drenaż oraz otwory odprowadzające nadmiar wody. Brak ujścia może doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej i obumierania roślin.

 

Rosliny na balkonie

 

 

 

Nawożenie roślin balonowych

 

Wszystkie rośliny wymagają substancji odżywczych, które niezbędne są do ich prawidłowego wzrostu. Najprostszym sposobem nawożenia jest zastosowanie wolno działających nawozów wieloskładnikowych. Nawóz dodaje się do ziemi podczas sadzenia roślin. Granulki stopniowo się rozpuszczają zasilając roślinę. Niektórzy producenci ziemi ogrodniczej dodają taki nawóz na swoich mieszanek. Kupując taką ziemię mamy zapewnione nawożenie na cały rok. Innym sposobem jest zastosowanie pałeczek nawozowych. Pałeczkę taką wtykamy w ziemię, a zgromadzone w niej substancje stopniowo się uwalniają. Dla osób z większą ilością czasu polecenia warte są rozpuszczalne nawozy do roślin balkonowych. Nawozy takie dodajemy do wody, która podlewamy rośliny. Stosując nawozy należy uważać, aby nie przenawozić roślin. Zawsze stosujmy się do wytycznych znajdujących się na opakowaniu nawozu.

 

 

Podlewanie roślin balkonowych

Podstawowym i najważniejszym zadaniem w uprawie roślina na balkonie jest ich podlewanie. Żadna roślina nie będzie żyła bez wody. Nawet rośliny o niskim zapotrzebowaniu na wodę trzeba podlewać. Podlewanie szczególnie ważne jest podczas letnich upałów. Aby ograniczyć częstotliwość podlewania możemy zainstalować na balkonie automatyczne systemy nawadniające. System taki o odpowiednich godzinach sam się uruchamia i podlewa nasze kwiaty. Niestety systemy takie są dość drogie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie prostych automatów do podlewania roślin. Automat taki w połączeniu z plastikową butelka z wodą stopniowo uwalnia do gleby wodę, podlewając rośliny. Dobrym rozwiązaniem problemu z częstym podlewaniem jest zastosowanie „aqua gelu”. Żel ten ma postać galarety, która gromadzi wodę. Umieszczając żel w ziemi podczas sadzeni zapewnimy roślinom dostęp do wody i dodatkowo poprawimy strukturę gleby.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

PROSTE W UPRAWIE KWIATY BALKONOWE

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:36

 

 

Nie każdy miłośnik kwiatów ma to szczęście, by posiadać ogród przydomowy. Pięknymi kwiatami możemy także ozdobić nasz balkon. Jeśli wybierzemy rośliny proste w uprawie, a zarazem pięknie kwitnące, zapewnimy sobie piękny balkon przez całe lato. Przede wszystkim muszą to być jednak gatunki, które dobrze się czują, rosnąc w pojemnikach i skrzynkach, a także te długo kwitnące.

Piękne i mało wymagające

Istnieje sporo gatunków kwiatów, wprost idealnych na balkon. Dobieramy je w zależności od tego, jakie warunki panują na naszym balkonie. Warto, więc zadać sobie pytania: Czy balkon jest słoneczny, czy raczej usytuowany w cieniu? Czy jest na nim wietrznie, czy spokojnie? Jeżeli już to ustalimy, możemy zacząć wybierać gatunki roślin.

 

Chyba najbardziej popularną rośliną balkonową, jest pelargonia. Oczywiście można wybierać spośród wielu jej odmian. Roślina ta ma wiele zalet. Jest bardzo prosta w uprawie, poradzi sobie z tym nawet amator. Pelargonia potrzebuje dużo światła, najlepiej się czuje w miejscu, gdzie promienie słońca docierają do niej bezpośrednio. Nadaje się, więc bardzo dobrze na mocno nasłoneczniona balkony. Wymaga dość obfitego podlewania, ponieważ nie lubi suchej ziemi w skrzynce, warto, wobec tego, zadbać o dostarczanie jej odpowiedniej dawki wilgoci. Największym jej walorem są oczywiście kwiaty. Pelargonia kwitnie bardzo obficie, a poszczególne odmiany cieszą nas różnorodnością kolorów. Na balkon możemy wybrać pelargonie w odcieniach czerwieni, różu, fioletu. Są również pelargonie białe. Kwiaty nie tylko wspaniale wyglądają, ale też bardzo przyjemnie pachną.

 

 

 

 

Kolejną rośliną idealną na balkon jest begonia. Walory ozdobne posiadają zarówno kwiaty, jak i liście tej rośliny. Kwiaty begonii przybierają barwy czerwieni, różu, bieli, pomarańczy, a nawet złota, liście zaś oczarowują niezwykłym, sercowatym kształtem. Kwiatami możemy cieszyć się przez całe lato, nawet aż do października. Nasz balkon pięknie ozdobi szczególnie begonia o zwisających pędach, ale inne odmiany też doskonale nadają się na balkon. Roślina lubi miejsca lekko zacienione, więc balkon niezbyt mocno nasłoneczniony będzie dla niej optymalnym miejscem. Jej podstawowym wymaganiem jest żyzna i stale wilgotna gleba, nie należy, więc o tym zapominać podczas pielęgnacji begonii.

 

 

 

 

 

Surfinie

 


Do obficie kwitnących roślin, doskonałych na balkon, zalicza się także surfinia. Jej kwiaty zachwycają wieloma barwami. Mogą być czerwone, białe, różowe, a także przybierać różne odcienie fioletu. Surfinia należy do kwiatów lubiących słońce, więc wspaniale nadaje się na balkon mocno nasłoneczniony. Będzie wdzięczna za dość obfite podlewanie oraz nawożenie specjalnym nawozem, który można nabyć w sklepie ogrodniczym. Dzięki takiemu traktowaniu, możemy się spodziewać kwitnienia już od wiosny, aż do jesieni. Roślina jest podatna na choroby grzybowe, więc należy zwracać baczną uwagę, na najmniejsze nawet objawy i skutecznie działać, z zastosowaniem preparatów na grzyby.

 

 

Nieco mniej znanym gatunkiem, jest piękna werbena. Na balkon nadają się nie tylko odmiany zwisające, choć te wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzna ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie wspaniale przez całe lato i zdobi balkon różnokolorowymi kwiatami, szczególnie, jeżeli pojemnik umieścimy na dobrze nasłonecznionym miejscu i będziemy hojnie nawozić naszą piękność specjalnymi odżywkami, przeznaczonymi dla tego gatunku.

Proste w uprawie kwiaty balkonowe
Proste w uprawie kwiaty balkonowe

Na naszym balkonie mogą zagościć także lobelie, fuksje, powojniki, a nawet róże, a także wiele innych gatunków. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań, oraz warunków panujących na balkonie, czy tarasie.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PIĘKNY BALKON W PELARGONIACH

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:36

Piękny balkon w Pelargoniach, dlaczego warto nadal uprawiać te kwiaty?

 

 

Nie wiele jest roślin, które uprawiane są przez pokolenia. Jedną z nich jest Pelargonia. Pamiętam jej piękne kwiaty, które zdobiły parapety okienne w domu mojej  babci.  Teraz zagościły, również na moich parapetach.

 

Uważam, że warto nadal zajmować się tymi roślinami, ponieważ bardzo ładnie wyglądają na balkonie czy tarasie, zdobiąc go.  Poza tym są najłatwiejsze w uprawie, potrafi ą wytrzymać  wiele zaniedbań z naszej strony.  Przeżyją suszę, zalanie, upał oraz zimno.  Są idealną rośliną dla początkujących ogrodników.

 

Do Pelargonii zalicza się dwieście trzydzieści gatunków. Słowo Pelargonia pochodzi od greckiego słowa Pelargos, czyli bocian. Wynika to z tego, że owoce rośliny przypominają swym kształtem dziób bociana.

 

Wyróżniamy wśród tego gatunku następujące grupy,  Pelargonie:  Rabatowe, Wielokwiatowe,  Zwisające oraz rośliny o pachnących liściach.  Kwiaty kwitną głównie na czerwono, biało i różowo.  Pelargonie Rabatowe pochodzą  z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie rosną  w pełnym słońcu i na dość ubogiej glebie.  Odmiana ta cieszy się dużym powodzeniem w naszym kraju.  Kwiaty chętnie są  wykorzystywane do obsadzania skrzynek balkonowych. Pomimo tego, że Pelargonie Wielokwiatowe i Zwisające prezentują się lepiej w skrzynkach balkonowych, nie udaje im się wyprzeć z naszych domów śródziemnomorskich kuzynek. Odnośnie Pelargonii o pachnących liściach, to charakteryzują się one niepozornymi kwiatkami, jednak ich liście wydzielają bardzo ładny zapach.

 

Uprawa.

 

Stanowisko – widne i słoneczne. Latem temperatura nie wyższa niż 24 stopnie, zimą do 15 stopni.

 

Podlewanie – latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą tylko wtedy, gdy kwiat ma bardzo suche podłoże. W lecie raz na dwa tygodnie nawozimy nawozem dla Pelargonii.

 

Podłoże – ziemia uniwersalna.

 

Pielęgnacja – liście Pelargonii, gdy są zakurzone przecieramy szmatką, nie nabłyszczamy. Przekwitłe kwiaty odłamujemy ręcznie od łodygi, tak samo jak suche liście. Usuwanie przekwitniętych kwiatów sprzyja obfitszemu i dłuższemu kwitnieniu rośliny. Kwiaty lepiej kwitną, gdy mają przyciasną doniczkę.

 

Rozmnażanie – możemy wysiewać rośliny z nasion, kiełkują w temperaturze około 18 stopni. Jednak najłatwiej rozmnożyć Pelargonię z sadzonek. Pobieramy je wczesną wiosną lub późnym latem. Sadzonka powinna posiadać trzy listki i być bez pąka kwiatowego. Łatwo ukorzenia się w wodzie. Nie potrzeba ukorzeniacza.  

 

Pelargonie

 

Wady w uprawie.

 

Jeżeli roślina ma dużo zdrowych liści a słabo kwitnie, to znaczy, że została przenawożona. Należy zaprzestać tej czynności, dać roślinie odpocząć. Potem stosujemy nawóz uboższy, szczególnie w azot.

 

Gdy roślina ma za mało światła to jej pędy są cienkie i słabo ulistnione, wtedy przestawiamy ją  w jasne i słoneczne miejsce.

 

Jeżeli roślina ma wiele zniekształconych ulistnionych pędów w dolnej części to znaczy, że ma chorobę bakteryjną. Jest ona nieuleczalna. Wyrzucamy taką roślinę.

 

Gdy dolne liście są żółte z brązowymi plamami to oznacza, że ziemia jest za sucha. Należy wtedy częściej podlewać roślinę i zwiększyć przepływ powietrza. Polecam wystawienie latem roślin na balkon lub taras, taki pobyt na świeżym powietrzu znacznie polepszy ich wygląd.

 

Gdy na Pelargonii pojawią się „białe muszki”, fruwające wokół rośliny, gdy się jej dotknie, to oznacza, że roślinę zaatakował mączlik szklarniowy. Należy wtedy opryskać roślinę odpowiednim preparatem chemicznym. Można również zastosować ekologiczne sposoby, na przykład opryskać za pomocą zraszacza roślinę wodą z mydłem, (owady uduszą się).  Można też zastosować inny sposób, opryskać wodą, w której uprzednio przez około dwa dni „moczył” się czosnek i pokrzywy.

 

Jeżeli  łodygi, bądź liście czerwienieją to oznacza, że nocą kwiaty znajdują się w zbyt niskiej temperaturze. Trzeba je przestawić w cieplejsze miejsce.

Pelargonia osiąga wielkość około czterdziestu centymetrów i jest rośliną długowieczną.

 

Zakup rośliny.

 

Kupujemy Pelargonię, która ma zdrowe zielone liście, bez oznak chorób, a większość jej pąków jest zamkniętych. Pelargonia szybko zakwitnie w domu i będzie dłużej cieszyć nas swym pięknem. Polecam zakup małych roślin, dużą przyjemność sprawia patrzenie jak w krótkim czasie stają się dużymi pięknie kwitnącymi kwiatami. Nie kupujemy, także roślin, które mają bardzo suchą ziemię w doniczce lub wypadają z niej.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

CHOROBY I SZKODNIKI ROŚLIN BALKONOWYCH

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:35

 

 

Rośliny balkonowe, które trzymamy w skrzynkach czasem padają ofiarą chorób lub szkodników. W takiej sytuacji pomoże jedynie uważna obserwacja oraz wczesna interwencja. Ryzyko chorób i inwazji szkodliwych żyjątek można, co prawda zminimalizować dbając o to, by rozsada była zdrowa a gleba bogata w składniki odżywcze. Ponadto z pewnością na rośliny dobrze wpływa regularna pielęgnacja w postaci nawożenia oraz podlewania. Niestety całkowicie nie da się wykluczyć możliwości, że w naszych skrzynkach zacznie się dziać z roślinami coś złego. Pewne czynniki są przecież od nas całkowicie niezależne. Szkodniki przenoszą się z sąsiednich balkonów lub podwórka a pewne choroby, takie jak grzybice, przenosi wiatr. Jakie wobec tego niebezpieczeństwa czyhają na nasze rośliny?

Groźne stworzenia atakują

 

Nasze rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, które wysysają z nich soki, w ten sposób pozbawiając je sił i zniekształcając je. Zwykle nawet ciężko je dostrzec gołym okiem. Aby zobaczyć takie małe stworzonka, niezbędne jest szkło powiększające.

 


Z ogrodu mogą przybyć większe szkodniki, jak larwy i chrząszcze. Ich działalność poznamy po obgryzionych częściach roślin i wydrążonych w nich korytarzykach. Zwykle następuje inwazja całej masy tych stworzeń, więc dość trudno się ich pozbyć.

Jeśli na roślinie zauważymy charakterystyczną pajęczynkę i białawe plamki, z pewnością mamy do czynienia z przędziorkami. By się upewnić, że mamy do czynienia właśnie z tym szkodnikiem, warto użyć lupy. Jeżeli dojrzymy dorodnego pajęczaka, nie ma czasu do stracenia. Aby zapobiec obumarciu rośliny na skutek ataku przędziorków, należy zastosować specjalny nawóz, do kupienia w sklepach ogrodniczych. Z reguły robi się opryski zaatakowanych roślin, dbając o to, by dokładnie dostosować się do ulotki na opakowaniu.

Z kolei mszyce chętnie atakują młode rośliny. Podobnie jak przędziorki, występują skupiskami. Łatwo je zauważyć. Chyba prawie każdy zresztą wie, jak wyglądają te szkodniki. Powodują one zwijanie się liści, jednak na szczęście istnieją specjalne preparaty, które skutecznie zwalczają naszych małych wrogów. Jeśli nie mamy w pobliżu sklepu z specyfikami na szkodniki, można taki preparat zamówić przez Internet.

Choroby i szkodniki roślin balkonowych - mszyce

Choroby i szkodniki roślin balkonowych - mszyce

Chrząszcze niszczą roślinę, zjadając jej liści lub pędy, natomiast ich larwy gryzą korzenie. Ta współpraca sprawia, że roślina szybko obumiera. Dorosłe chrząszcze, które mają około 1,5 cm długości, własnoręcznie zbieramy i usuwamy. Na larwy najbardziej skuteczne są preparaty chemiczne.

Ze ślimakami, które nie dość, że pożywiają się pożywnymi roślinami, to jeszcze oblepiają je swoim śluzem, możemy spróbować walczyć za pomocą ostrych kamyczków, rozsypanych wokół rośliny. Oczywiście osobniki, które już tam są, trzeba usunąć. W przypadku poważnej inwazji ślimaków, najlepiej zastosować gotowy preparat.

 

 

 

Choroby roślin balkonowych

 


Rośliny też chorują


Ratować rośliny balkonowe należy także wtedy, gdy zaatakują je grzyby. Mączniak prawdziwy, jak sama nazwa wskazuje, tworzy biały nalot na liściach, a nawet płatkach. Jeżeli choroba nie osiągnęła jeszcze zawansowanego stadium, można spróbować walczyć za pomocą preparatów chemicznych. W innym wypadku trzeba zniszczyć porażone rośliny.

 

 

Jeżeli zaobserwujemy brązowe plamy i pylący nalot, to znak, że roślinę zaatakowała szara pleśń. Choroba pojawia się częściej tam, gdzie rośliny są gęsto zasadzone, więc trzeba mieć ten fakt na uwadze. Istnieją ekologiczne, bądź chemiczne preparaty na pleśń. Wybór zależy od nas. Ważne, by zadziałać szybko.

Jeżeli zastanawiamy się, dlaczego nasze rośliny balkonowe nie kwitną, przyczyną może być niedobór składników odżywczych, takich jak potas, z kolei żółknące liście są oznaką braku żelaza w glebie. W takim wypadku należy zastosować użyźniające nawożenie, a objawy choroby znikną.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

BEGONIE - idealne rośliny na balkon

czwartek, 18 kwietnia 2013 12:34

 

 

 

Begonie idealne kwiaty na balkon.

 

 Begonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych na balkonach i tarasach. Zachwycają nas różnorodnością kształtów, kolorów i form. Jedni kochają je za wspaniałe, ozdobne liście, inni uwielbiają kwiaty tych wspaniałych roślin. Warto poświecić chwilę i dokładniej przyjrzeć się „królowej” balonów i tarasów. 

 

 

 

Begonia bulwiasta, bo temu gatunkowi chciałbym poświecić tych kilka zdań, jest mieszańcem kilku dziko rosnących na terenie Ameryki Południowej odmian begonii. Liczne odmiany tworzą kwiaty pojedyncze, półpełna i pełne, osadzone pojedynczo lub po kilka o dużych lub małych kwiatach. Mieszaniec ten ma kwiaty, w przeróżnych kolorach, od złotego, przez pomarańczowy, miedziowy, biały i różowy aż po czerwony. Okres kwitnienia przypada zazwyczaj na miesiące od lipca do października, ale odpowiednie wcześniej przygotowując bulwy, można doprowadzić do kwitnienia już pod koniec maja. Begonie mają charakterystyczne duże sercowate liście, zazwyczaj niesymetryczne o ząbkowanych brzegach. Za względu na wysokość rośliny begonie dzielimy na cztery grupy

 

 

 • Wysokie – osiągające wysokość ok. 60 cm, rodzaj ten charakteryzuje się grubymi, twardymi łodygami oraz bardzo dużymi kwiatami.
 • Średnio wysokie – osiągające wysokość ok. 30-40 cm, kwiaty duże

 • Niskie i miniaturowe – osiągające wysokość zazwyczaj do 25 cm, a dużej ilości drobnych kwiatów

 • Odmiany zwisające, o zwisających pędach i mnóstwem drobnych kwiatów.

 

 Uprawa i pielęgnacja.

 Begonie bulwiaste to idealne rośliny do uprawy w skrzynkach balkonowych, pojemnikach a także w ocienionych rabatach kwiatowych. Wielką zaletą tej rośliny jest to, ze dobrze rośnie w miejscach cienistych lub półcienistych, idealnie nadając się na północne, wschodnie i zachodnie balkony i tarasy. Kwiaty mają duże wymagania glebowe, najlepiej rosną w żyznej, próchniczej lekko kwaśnej glebie. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna ale jednocześnie stale wilgotna. Roślina wymaga intensywnego podlewania ( w czasie upałów rano i wieczorem) oraz systematycznego nawożenia. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy do roślin balkonowych takich jak begonia. Begonie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i bardzo łatwo marzną, dlatego wystawimy je na zewnątrz dopiero pod koniec maja i chowamy przed pierwszymi mrozami. Bulwy wysadzamy do doniczek lub małych skrzyneczek już pod koniec lutego lub w marcu. Sadzimy oczkiem skierowanym ku górze na głębokość ok. 1-2 cm. Przykrywamy szybą i zaczynamy podlewać, pilnując aby ziemia była stale wilgotna. Po 2-3 tygodniach zaczną pojawić się pierwsze liście. Pod koniec maja przesadzamy sadzonki, wraz z bryłą korzeniową do docelowych skrzynek lub bezpośrednio do gruntu. W okresie wegetacji begonie mogą być atakowane przez mączniaka właściwego, wciornastki, mszyce, ślimaki a także przez szarą pleśń.

 

 

 

Begonia bulwiasta

 

Zimowanie

 Jesienią, tuż przed pierwszymi mrozami, należy delikatnie tak abym nie uszkodzić bulw wykopać rośliny, następnie obcinamy łodygi i liście na wysokości ok. 2-3 centymetrów (bulwy możemy odcinać nawet po zniszczeniu przez mróz liści, należy jednak uważać aby nie dopuścić do przemarznięcia bulwy). Tak przygotowane bulwy delikatnie czyścimy i osuszamy. Przechowujemy w suchym dość ciemnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 5 – 10 ºC, najlepiej w drewnianych skrzyneczkach lub koszykach przysypanych suchym torfem lub trocinami.

 

Rozmnażanie

 Wczesną wiosną (koniec lutego, marzec) dokonujemy podziału bulw. Bulwy dzielimy tak aby każda część po podziale miała przynajmniej jedno dobrze wykształcone oczko (mały pączek). Miejsca w których przecięliśmy bulwy zasklepiamy węglem drzewnym i pozostawiamy do oschnięcia na powietrzu. Następnie tak przygotowane bulwy sadzimy do doniczek.

 

 Mam nadzieję, iż ten krótki artykuł, ułatwi Państwu uprawę i pielęgnację begonii. Begonie to jedne z najpiękniejszych roślin balkonowych i kwietnikowych i z całą pewnością, zasługują na znacznie szerszą uwagę.

 

 

 

Begonie - kwiaty na balkon

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

E-mail:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  690 049  

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWY NEWSLETTER SEZONOWE PORADY OGRODNICZE
E-mail:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

 

Dla miłośników ogrodów!!
Kiedy i jak sadzić rośliny, nawozić je, przycinać i chronić? Jak komponować je ze sobą, pielęgnować i formować? Odpowiedzi znajdziesz na moim blogu. Ponadto – ogrodnicze nowości i ciekawostki oraz pomysły na zagospodarowanie zielenią przestrzeni w domu i poza nim. W moim blogu znajdziecie wszystko o hodowli i pielęgnacji roślin domowych, doniczkowych oraz ogrodowych. Jak założyć warzywniak, piękny ogród skalny oraz jak dbać o drzewka owocowe etc. Tutaj każdy znajdzie coś dla Siebie, dlatego zachęcam do szperania. Zachęcam gorąco do zostawiania komentarzy pod wpisami. Może ktoś będzie miał jakieś uwagi co do mojego bloga, może powinnam coś ulepszyć, poprawić albo coś dodać . Pozdrawiam :)

 

ZOBACZ PORADY OGRODNICZE:

SADZENIE TRUSKAWEK I POZIOMEK

Truskawki mnoży się z sadzonek powstających na rozłogach. Można je produkować we własnym zakresie, łatwiej jednak kupić sadzonki, zapewniając sobie w ten sposób zdrowy, o wyższej jakości materiał do nasadzeń.

Czytaj dalej>>>

**************************************

PRZEDŁUŻANIE TRWAŁOŚCI KWIATÓW CIĘTYCH

Kwiaty cięte często są ozdobą naszych domów i mieszkań. Zwykle ich piękno trwa najwyżej kilka dni. Jest jednak kilka prostych sposobów na przedłużenie trwałości kwiatów.

Czytaj dalej>>>

***************************

UPRAWA PIECZAREK W DOMU

Pieczarki uprawia się w różnego rodzaju pomieszczeniach okrytych, umożliwiających produkcję przez cały rok. Może to być każde pomieszczenie z dostępem i bez dostępu światła...

Czytaj dalej>>>

**************************

PODLEWANIE ROŚLIN

 Jeżeli na małej

powierzchni działki uprawiamy wielką

ilość roślin, może się zdarzyć, że zapasy

wody zgromadzone w okresie późnej

jesieni, zimy i na przedwiośniu,

a pochodzące z opadów atmosferycznych,

mogą okazać się niedostateczne.

Czytaj dalej>>>

****************************

TOP 5

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:

1) Zdrowie z natury - Jagoda Acai

2) Kwiecień w ogrodzie

3) Zioła w warzywniku - skuteczny sposób na ochronę i zwiększenie plonów

4) Pnącza

5) Skalniak

****************************************

EUSTOMA

WIELKOKWIATOWA

*********************************

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Info o nowym wpisie

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to