Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

 

swiatrosliniogrodow@interia.pl
 
 
 
ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
 
http://icons.iconarchive.com/icons/land-of-web/social-coffee/96/facebook-icon.png
 
 
 

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 691024
Wpisy
  • liczba: 727

PIERWSZE PRACE WIOSENNE NA DZIAŁCE

wtorek, 12 lutego 2013 12:37

 

Pierwsze prace wiosenne w ozdobnej części działki zawsze sprawiają mi ogromną satysfakcję po długiej zimowej przerwie. Gdy tylko ziemia dostatecznie obeschnie i nieco się ogrzeje, można rozpocząć pierwsze siewy roślin jednorocznych. Oczywiście tych, które nie wymagają wiele ciepła.
     Rabaty przekopane i nawiezione przed zimą obecnie trzeba tylko spulchnić i zagrabić. Można je także posypać kompostem, który miesza się lekko z glebą za pomocą grabi. Nie wszystkie rabaty obsiewa się i obsadza od razu. Te, które będą czekały na rośliny aż do maja, trzeba starannie wyrównać, aby w miarę możności uniknąć wysychania ziemi.
     Technika siewu roślin ozdobnych jest taka sama jak przy wysiewie warzyw. Stałe podlewanie zasiewów może przyspieszyć wschodzenie roślin, jest jednak bardzo kłopotliwe i kryje pewne niebezpieczeństwa. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do zgnicia zasiewów. Może się również zdarzyć, że rabata podlewana wyschnie w czasie pierwszego gorącego dnia, nim zdążymy ją podlać. Wówczas delikatne kiełki, przyzwyczajone do wilgoci, łatwo zginą. Lepiej więc nie podlewać wcale. Wilgoć zawarta w ziemi dobrze przygotowanej do siewu powinna wystarczyć roślinom w pierwszym okresie życia.

 

  

 

W okresie, w którym siejemy pierwsze kwiaty, zaczynają rozwijać się byliny rosnące na działce. Niektóre nawet zaczynają kwitnąć. Trzeba więc delikatnie zdjąć z nich lekkie zimowe przykrycie, którym zabezpieczono je przed mrozem i wyrwać starannie pierwsze kiełkujące chwasty. Jest to szczególnie ważne dla skalnic, rozchodników i obrecji tworzących murawę, z której później trudno będzie wyrwać większe chwasty bez jej uszkodzenia. Ziemię między bylinami trzeba uprawiać bardzo ostrożnie, gdyż niektóre z nich mają korzenie umieszczone płytko i łatwo można je uszkodzić. Jeżeli jesienią byliny zostały przykryte kompostem lub obornikiem, to teraz trzeba ziemię tylko powierzchownie wzruszyć. Przykrycie ziemi na grządce bylinowej torfem oszczędza pracy przy pieleniu i utrzymuje wilgoć zimową w glebie. Podlewanie na ogół potrzebne jest tylko wtedy, gdy wiosna jest zbyt sucha dla bylin, które kwitną wcześnie i wymagają więcej wilgoci.
     Zasilanie wiosenne bylin trzeba również przeprowadzać ostrożnie. Na dobrze uprawianej ziemi nie jest ono potrzebne, dopóki rośliny bujnie rosną i ładnie kwitną. Zbyt duża dawka mieszanki nawozowej albo gnojówki może nawet zaszkodzić (niektóre byliny wręcz jej nie znoszą). Zasilanie najlepiej przeprowadzać, gdy byliny przestaną kwitnąć. Wtedy też trzeba je podzielić albo przesadzić. Do zasilania nadaje się dobry kompost lub mieszanka wieloskładnikowa. Wokół bylin, które mają kłącza lub korzenie umieszczone głęboko, można wybrać ziemię i nasypać ziemi kompostowej. Szczególnie wrażliwe na taki zabieg są piwonie.

 

 

W marcu przesadzać można wszystkie byliny kwitnące latem i jesienią. Wyjmowanie tych, które lada dzień zakwitną, jest bardziej ryzykowne, chociaż w małym ogródku, szybko wykonane, może się udać. Przesadza się je i sadzi w odpowiednio przygotowaną ziemię, to znaczy głęboko przekopaną jesienią i zasiloną przetrawionym obornikiem z dodatkiem mieszanki nawozów mineralnych. Do lekkich gleb dodaje się przy tym torfu, a dla bardziej wymagających bylin — jak lilie i ostróżki — również gliny. Przy sadzeniu trzeba dokładnie rozłożyć korzenie, po zasypaniu dołka dobrze jest obcisnąć ziemię koło rośliny i obficie podlać. Pożądane jest wyłożenie ziemi cienką warstwą torfu. Należy uważać, żeby nie sadzić roślin za płytko. Należy też unikać sadzenia zbyt głębokiego.
     Przy dzieleniu bylin trzeba przede wszystkim otrząsnąć dokładnie ziemię z korzeni, następnie starać się rozdzielić kępę bez pomocy noża. Można pomóc sobie trzonkiem łopaty, który wbija się w ziemię w środek kępy, jak klin. Dzieląc dalie i inne byliny tworzące rozłogi, odrzuca się środkowe części karpy, a sadzi tylko zewnętrzne. Byliny tworzące kłącza jest bardzo łatwo rozdzielać.

 

 

Jedną z pierwszych prac wiosennych jest zdjęcie zabezpieczenia zimowego z róż. Robi się to stopniowo, najpierw zdejmując wierzchnią warstwę liści, a potem — po upływie kilkunastu dni — usuwa się ziemię. Po odkryciu przystępuje się do cięcia róż. Usuwa się wszystkie pędy słabe, krzyżujące się i rosnące od wewnątrz krzaka, tak aby pozostało najwyżej sześć o grubości ołówka. Następnie skraca się je w zależności od siły wzrostu danego krzaka. Te odmiany, które rosną silnie, można skrócić do połowy, słabiej rosnące należy ciąć krócej (nad 3—4 oczkiem). Przy cięciu trzeba pamiętać o tym, żeby pączek, który pozostał pod płaszczyzną cięcia, był zwrócony na zewnątrz korony. Ziemię między różami najlepiej wyłożyć torfem albo przetrawionym obornikiem. Niezależnie od tego zasila się rabatę róż mieszanką nawozów mineralnych w ilości do 10 dkg na m2.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

ŚCIEŻKI, DRÓŻKI, ALEJKI...

wtorek, 12 czerwca 2012 15:19

       

  Ścieżki, dróżki, alejki...

Oprócz funkcji użytkowej, pełnią w ogrodzie bardzo ważną rolę kompozycyjną. To one nadają mu określoną formę i styl.

 

   Ścieżki ogrodowe dzielimy umownie na nieutwardzone - na podłożu z piasku i utwardzone o podłożu betonowym. Różni je wytrzymałość na obciążenia, koszt budowy i nakład pracy.

Nawierzchnia na podłożu z piasku doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów. Jest też stosunkowo tania i bardzo prosta w wykonaniu. Takie alejki można wykończyć dowolnym rodzajem nawierzchni: żwirem, kamieniem naturalnym, kostką betonową, kostką drewnianą lub podkładami kolejowymi. Natomiast nawierzchnia utwardzona na podłożu betonowym świetnie sprawdza się tam gdzie występują duże obciążenia ( np.jeżdżą samochody ). Wierzchnią warstwę takich ścieżek mogą stanowić beton, kostka betonowa lub kamienna, płyta chodnikowa oraz kamienny bruk.

      

   Projektowanie alejek należy rozpoczynać od ustalenia ich przeznaczenia, miejsca i sposobu użytkowania. Ścieżka, która będzie najczęściej używanym ciągiem komunikacyjnym, powinna być równa oraz przystosowana do swobodnego poruszania się i łatwego sprzatania, a miejsce przeznaczone do ustawienia mebli ogrodowych musi być wyprofilowane tak, żeby po deszczu nie stała w nim woda. Przed rozpoczęciem budowy trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gruntu. Od niego będzie zależał sposób układania wybranego materiału ( jest to podyktowane koniecznością zwiększenia odporności na wodę i mróz). Ksztrałt planowanej ścieżki warto najpierw wyznaczyć sznurkiem, dzięki czemu przed rozpoczęciem prac ziemnych będzie jeszcze czas na jego skorygowanie. Nawierzchnia alejek powinna składać sięz tzrech warstw:

- drenażowej - odpowiadającej za prawidłowe odprowadzenie wody ze ścieżki;

- konstrukcyjnej - odbierającej obciążenie nawierzchni

- zewnętrznej - nośnej, po której chodzimy.

   Brzegi dróżek żwirowych należy wykończyć drewnianą palisadą, zaś kamiennych i betonowych - krawężnikami. Dopiero po umocowaniu tych elementów można nakładać wszystkie wrstwy nawierzchni. Na koniec wszystkie warstwy warto ubić wałem lub płytą wibracyjną, w pzreciwnym razie zaczną osiadać i nawierzchnia alejek brzydko się pofałduje.

 Granitowe kostki są praktyczne, można nimi wykładać także schody i stopnie w ogrodzie.

   Żwirowa ścieżka swoim nieregularnym kształtem przypomina łagodnie płynący strumień.

 Czerwone cegły klinkierowe porastające mchem wspaniale kontrastują z bujną zielenią wokół.

 Płyty z naturalnego kamienia tworzą w tym ogrodzie szerokie i wygodne trakty komunikacyjne, które stanowią jednocześnie ozdobę całego założenia. Przestrzenie między kamieniami wypełnia trawa - dało to niebanalny efekt, a przy okazji zmniejszyło to koszty aranżacji.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

PRZYDOMOWE HERBARIUM

czwartek, 17 maja 2012 17:17

                  Przydomowe herbarium jest skarbnicą cennych przypraw i domowych leków.Jego założenie i pielęgnacja to hobby łączące przyjemne z pożytecznym.

 

      Większość ziół pochodzi z ciepłych zakątków południowej Europy,dlatego herbarium powinno znajdować się w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Cień lubi niewiele gatunków, m.in. mięta pieprzowa, lubczyk,melisa, cząber i żywokost lekarski.

     Duże znaczenie ma rodzaj gleby: najlepsze są gleby przepuszczalne, próchnicze, zasobne w wapń, starannie uprawione. W przypadku gleby ciężkiej i gliniastej lepiej zbudować specjalną grządkę wzniesioną, obramowaną deskami lub płotkiem i wypełnioną inną ziemią, ewentuaalnie uprawiać zioła w pojemnikach. Rośliny zielne znakomicie sie czują w ogrodach skalnych, można więc rozważyć taką aranżację. Wiekszość z nich posiada miły, balsamiczny zapach,dlatego warto obsadzać ziołami kąciki wypoczynkowe, tarasy i balkony.

     Z uwagi na walory dekoracyjne kwiatostanów (wielosił,hyzop,pysznogłówka,szałwia) można je też uprawiać na rabatach kwiatowych lub stosować jako obwódki grządek (cząber,rozmaryn,lawenda). Ponieważ zioła to w większości rośliny dziko rosnące, łatwo przystosowujące się do nowych warunków, trzeba kontrolować ich wzrost. Te o szybko rosnących kłączach (mieta,estragon) lepiej sadzić w donicach wkopanych do gruntu. Roślinom uprawiamym dla liści (bazylia, melisa) należy usuwać pędy kwiatostanowe. Pobudza to wytwarzanie liści i przedłuża zbiór.

    Po kwitnieniu większość ziół przycina się, aby wytworzyły przed jesienią nowe liście. Lepsze rozgałęzianie zapewnia uszczykiwanie wierzchołków wzrostu. Nie należy tego robić na mięcie, bo wytworzy zbyt małe liście boczne.

 

ZIOŁOWA LISTA PRZEBOJÓW

 

   Melisa - o balsamicznym, cytrynowym zapachu działa odprężająco na nasz układ nerwowy.

 

 Majeranek - jest niezastąpiona przyprawą w kuchni. Pasuje m.in. do mięsa oraz potraw z fasoli.

 

    Tymianek - nadaje się do aromatyzowania olejów i octów, jego liście wzbogacają smak mięsa i zup.

 

    Szałwia - pięknie kwitnie, a jej liście mają działanie silnie przeciwzapalne w chorobach jamy ustnej.

 

    Mięta pieprzowa - korzystnie działa przy zaburzeniach trawienia i schorzeniach wątroby.

 

    Wielosił - warto go mieć w ogrodzie z uwagi na niezwykle piękne, błękitne kwiatostany.

 

    Lawenda - o trwałym zapachu nadaje się na obwódki rabat i do suszonych kompozycji kwiatowych.

 

    Pysznogłówka - ma piękne kwiaty, zaś liście pachną bergamotką można dodawać do herbaty.

 

    Rozmaryn - pasuje do dań z drobiu i ziemniaków, dodany do kąpieli działa orzeźwiająco i relaksująco.

 

    Żywokost lekarski - w postaci gnojówki pobudza rośliny do wzrostu i dostarcza im cennego potasu.

 

       Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Zachęcam do uprawy ziół we własnym ogrodzie, na balkonie lub na parapecie. Ja również uprawiam zioła i proszę mi wierzyć, że nic tak nie zastąpi przypraw do potraw jak te świeże i pachnące, przyniesione wprost z własnego ogródka. :)

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

E-mail:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

czwartek, 23 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  691 024  

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWY NEWSLETTER SEZONOWE PORADY OGRODNICZE
E-mail:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

 

Dla miłośników ogrodów!!
Kiedy i jak sadzić rośliny, nawozić je, przycinać i chronić? Jak komponować je ze sobą, pielęgnować i formować? Odpowiedzi znajdziesz na moim blogu. Ponadto – ogrodnicze nowości i ciekawostki oraz pomysły na zagospodarowanie zielenią przestrzeni w domu i poza nim. W moim blogu znajdziecie wszystko o hodowli i pielęgnacji roślin domowych, doniczkowych oraz ogrodowych. Jak założyć warzywniak, piękny ogród skalny oraz jak dbać o drzewka owocowe etc. Tutaj każdy znajdzie coś dla Siebie, dlatego zachęcam do szperania. Zachęcam gorąco do zostawiania komentarzy pod wpisami. Może ktoś będzie miał jakieś uwagi co do mojego bloga, może powinnam coś ulepszyć, poprawić albo coś dodać . Pozdrawiam :)

 

ZOBACZ PORADY OGRODNICZE:

SADZENIE TRUSKAWEK I POZIOMEK

Truskawki mnoży się z sadzonek powstających na rozłogach. Można je produkować we własnym zakresie, łatwiej jednak kupić sadzonki, zapewniając sobie w ten sposób zdrowy, o wyższej jakości materiał do nasadzeń.

Czytaj dalej>>>

**************************************

PRZEDŁUŻANIE TRWAŁOŚCI KWIATÓW CIĘTYCH

Kwiaty cięte często są ozdobą naszych domów i mieszkań. Zwykle ich piękno trwa najwyżej kilka dni. Jest jednak kilka prostych sposobów na przedłużenie trwałości kwiatów.

Czytaj dalej>>>

***************************

UPRAWA PIECZAREK W DOMU

Pieczarki uprawia się w różnego rodzaju pomieszczeniach okrytych, umożliwiających produkcję przez cały rok. Może to być każde pomieszczenie z dostępem i bez dostępu światła...

Czytaj dalej>>>

**************************

PODLEWANIE ROŚLIN

 Jeżeli na małej

powierzchni działki uprawiamy wielką

ilość roślin, może się zdarzyć, że zapasy

wody zgromadzone w okresie późnej

jesieni, zimy i na przedwiośniu,

a pochodzące z opadów atmosferycznych,

mogą okazać się niedostateczne.

Czytaj dalej>>>

****************************

TOP 5

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:

1) Zdrowie z natury - Jagoda Acai

2) Kwiecień w ogrodzie

3) Zioła w warzywniku - skuteczny sposób na ochronę i zwiększenie plonów

4) Pnącza

5) Skalniak

****************************************

EUSTOMA

WIELKOKWIATOWA

*********************************

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Info o nowym wpisie

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to