Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 153 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

 

swiatrosliniogrodow@interia.pl
 
 
 
ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
 
http://icons.iconarchive.com/icons/land-of-web/social-coffee/96/facebook-icon.png
 
 
 

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 690213
Wpisy
  • liczba: 727

UPRAWA WARZYW W SKRZYNIACH I POJEMNIKACH

poniedziałek, 25 lutego 2013 15:21
Skocz do komentarzy

Nawet jeśli nie mamy normalnego ogrodu, również możemy uprawiać warzywa. Potrzebne są do tego donice, skrzynki lub nawet worki z ziemią ogrodniczą. Gleba w pojemniku znacznie szybciej się nagrzewa, dlatego latem ważne jest systematyczne dostarczanie wody. To z kolei wypłukuje związki mineralne i rośliny cierpią z powodu ich niedoboru. Najlepszym sposobem zapobiegania wypłukiwaniu jest:

  • używanie odpowiednio dużych pojemników. Im więcej miejsca, tym lepsze warunki do rozwoju mają korzenie. Małe doniczki nadają się do mniejszych roślin (np. sałata), duże zaś do pomidorów.

  • używanie jako podłoża kompostu z ziemią. Jest to najlepsze, co może być do wyboru. Pomaga utrzymać wilgoć i dostarcza niezbędnych składników mineralnych.

  • nawożenie biohumusem, które działa jak kompost. Jest to płynny nawóz organiczny. Wikipedia podaje, że to kompost koprolitowy, wermikompost - odchody dżdżownicy kompostowej (Eisenia fetida (Sav.)) uzyskiwane po przetworzeniu substancji organicznej (obornik, torf, odpady z rzeźni lub przetwórni owocowo-warzywnych, papier, wysłodki, trociny, osady ze ścieków) w specjalnych łożach.

W małych doniczkach najlepiej udaje się sałata W porównaniu z kompostem produkowanym tradycyjnymi metodami korzystniej wpływa na plonotwórcze właściwości gleby, m.in. na zwiększenie jej aktywności biologicznej oraz zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. Szczególne znaczenie ma w ogrodnictwie, gdyż łagodzi stresy przy przesadzaniu roślin, przeciwdziała szkodom powodowanym przez agrofagi oraz poprawia jakość plonów.

Biohumus optymalnie wpływa na wzrost i rozwój roślin, posiada właściwości supresyjne względem patogenów, wzmacnia system obronny roślin i warunkuje ich właściwy rozwój. Zastosowanie biohumusu do kwiatów kwitnących zapewnia obfite i długie kwitnienie oraz intensywne wybarwienie liści i kwiatów. Należy stosować przy każdorazowym zapotrzebowaniu na wodę, podlewając dolistnie lub doglebowo po uprzednim rozcieńczeniu z wodą 1:20. Skład: N - 100 mg/l; P - 180 mg/l; K - 400 mg/l; Mg - 100 mg/l; Ca - 450 mg/l + Zn, Fe, mikroelementy w stosunku naturalnym.

  • wylewanie nadmiaru wody z podstawek, aby donica na stałe nie była zamoczona w wodzie. Woda może to odciąć dopływ tlenu do korzeniu i w efekcie spowoduje zamieranie rośliny. Głównie trzeba to robić po deszczu. Ma jednak też swoje dobre strony w czasie upałów. Pozwala odpowiednio nawodnić roślinę, gdyż część wody zatrzyma się na podstawce i podłoże powoli ją wchłonie. Dopiero po 2 godzinach to co zostanie wylewamy.

  • zapewnienie otworów odpływowych. Donice w formie osłonki są niedopuszczalne, gdyż bardzo trudno dopilnować właściwy odpływ wody. Bardzo łatwo o zalanie.

  • zapewnienie odpowiedniej ilości światła słonecznego, co najmniej 6 godzin dziennie. Balkony i tarasy o wystawie południowej są najlepsze, aby nasze warzywa nabrały odpowiednich parametrów podczas rozwoju. Sałata i cieniolubne zioła np. bazylia, mięta, zadowolą się 3-4 godzinami.

Warzywa ciepłolubne potrzebują dużo słońca Początkujący ogrodnicy doskonale sobie z takimi uprawami poradzą. Wszystko, czego potrzebują to ciepłe, słoneczne miejsce i odpowiednia ilość doniczek. No i taras lub balkon. Taka uprawa nie wymaga kopania, a większość warzyw będzie dobrze się tu czuła. Wymaga jednak systematyczności.

Trzeba podlewać, pielić, wzruszać ziemię na powierzchni doniczki. Jest zatem okazja do włączenia do pomocy dzieci, co może się okazać dla nich bardzo emocjonujące. To lekka praca. Najprostsza uprawa to truskawki albo poziomki w doniczkach. Zasada jest taka, że w jedną doniczkę sadzimy jedną roślinę. Dojrzewające owoce nie będą się brudzić i łatwe są do zadbania, bo pod ręką. A jaka przyjemność z jedzenia!

Potrzebne narzędzia

Doniczki, konewka do podlewania lub wąż ogrodowy, mała łopatka, kompost, no i sadzonki warzyw. Proste i łatwe.

Instrukcja działania

Dynia pnie się po konstrukcji Doniczki ustawiamy we właściwych miejscach przed napełnieniem ziemią. Potem mogłyby być zbyt ciężkie i niemożliwe do przeniesienia. Na dno, aby otwór odpływowy się nie zatkał, kładziemy drenaż, np. skorupkę z potłuczonej doniczki, keramzyt lub kamyki. Sypiemy kompost. Jeśli kompost jest zbyt suchy, zwilżamy go i odczekujemy chwilę, aby się nie kleił do rąk. Wykonujemy otwór na tyle duży, żeby umieścić korzenie bez ich zawijania do góry. Dokładnie uciskamy ziemię, wokół roślin, najmocniej przy krawędzi donicy. Podlewamy bezpośrednio po posadzeniu.

Dla pomidorów, ogórków i fasoli trzeba przygotować podpórki. Mogą to być bambusowe patyki lub specjalne wigwamy zrobione z leszczynowych gałązek, związanych o góry. Gdy warzywa są kolorowe i dojrzałe, możemy je zerwać bezpośrednio z krzaka i schrupać z przyjemnością, albo dodać do potraw.

Najlepsze warzywa w donicach dla początkujących

  • na zbiór letni: pomidory, papryka, pnąca fasola, oberżyna, ogórki, kukurydza, dynia makaronowa

  • na zbiór wiosenny i jesienny: sałata, rzodkiewka, brokuły, szpinak, groszek

 

Uprawa w drewnianych skrzyniach

Uprawa w drewnianych skrzyniach jest to bardzo dobrym sposobem na uprawę większej ilości warzyw oraz włączenie dzieci do naszych ogrodowych prac Jest to bardzo dobry sposób na uprawę większej ilości warzyw oraz włączenie dzieci do naszych ogrodowych prac. Każde może mieć własną skrzynię i o warzywa samodzielnie dbać oraz je zjadać zaraz po zerwaniu i umyciu. Z doświadczenia wiem, że im wcześniej dziecko zacznie się wdrażać, tym jest większa szansa na obudzenie w nim wrażliwości na przyrodę. Poza tym zobaczą jak samodzielnie można wyprodukować żywność. To wspaniałe uczucie jeść coś, co się samemu wyprodukowało.

Skrzynie możemy zamówić u stolarza, albo samemu kupić zwykłe deski o równych wymiarach, połączyć je w narożnikach przy pomocy kątowników i ustawić na ziemi. Do środka sypiemy ziemię kompostową, może być zmieszana z substratem torfowym, ustalamy płodozmian i już rozpoczynamy produkcję warzyw. Uprawa w skrzyniach jest niezwykle wygodna, również nie wymaga przekopywania terenu.

Jeszcze jedna ważna, a nawet najważniejsza sprawa. Taką uprawę mogą prowadzić również osoby starsze i niepełnosprawne, często na wózkach inwalidzkich. Otóż wszystko zależy od wysokości, na jakiej są skrzynie umiejscowione. Jeśli będą wystarczająco wysokie, damy możliwość uprawy osobom, które w normalnym ogrodzie, w gruncie, nigdy by takiej szansy nie miały. Zamiast skrzyń możemy zbudować dla nich podwyższone rabaty.

Podziel się
oceń
1
0
E-mail:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  690 213  

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWY NEWSLETTER SEZONOWE PORADY OGRODNICZE
E-mail:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

 

Dla miłośników ogrodów!!
Kiedy i jak sadzić rośliny, nawozić je, przycinać i chronić? Jak komponować je ze sobą, pielęgnować i formować? Odpowiedzi znajdziesz na moim blogu. Ponadto – ogrodnicze nowości i ciekawostki oraz pomysły na zagospodarowanie zielenią przestrzeni w domu i poza nim. W moim blogu znajdziecie wszystko o hodowli i pielęgnacji roślin domowych, doniczkowych oraz ogrodowych. Jak założyć warzywniak, piękny ogród skalny oraz jak dbać o drzewka owocowe etc. Tutaj każdy znajdzie coś dla Siebie, dlatego zachęcam do szperania. Zachęcam gorąco do zostawiania komentarzy pod wpisami. Może ktoś będzie miał jakieś uwagi co do mojego bloga, może powinnam coś ulepszyć, poprawić albo coś dodać . Pozdrawiam :)

 

ZOBACZ PORADY OGRODNICZE:

SADZENIE TRUSKAWEK I POZIOMEK

Truskawki mnoży się z sadzonek powstających na rozłogach. Można je produkować we własnym zakresie, łatwiej jednak kupić sadzonki, zapewniając sobie w ten sposób zdrowy, o wyższej jakości materiał do nasadzeń.

Czytaj dalej>>>

**************************************

PRZEDŁUŻANIE TRWAŁOŚCI KWIATÓW CIĘTYCH

Kwiaty cięte często są ozdobą naszych domów i mieszkań. Zwykle ich piękno trwa najwyżej kilka dni. Jest jednak kilka prostych sposobów na przedłużenie trwałości kwiatów.

Czytaj dalej>>>

***************************

UPRAWA PIECZAREK W DOMU

Pieczarki uprawia się w różnego rodzaju pomieszczeniach okrytych, umożliwiających produkcję przez cały rok. Może to być każde pomieszczenie z dostępem i bez dostępu światła...

Czytaj dalej>>>

**************************

PODLEWANIE ROŚLIN

 Jeżeli na małej

powierzchni działki uprawiamy wielką

ilość roślin, może się zdarzyć, że zapasy

wody zgromadzone w okresie późnej

jesieni, zimy i na przedwiośniu,

a pochodzące z opadów atmosferycznych,

mogą okazać się niedostateczne.

Czytaj dalej>>>

****************************

TOP 5

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE:

1) Zdrowie z natury - Jagoda Acai

2) Kwiecień w ogrodzie

3) Zioła w warzywniku - skuteczny sposób na ochronę i zwiększenie plonów

4) Pnącza

5) Skalniak

****************************************

EUSTOMA

WIELKOKWIATOWA

*********************************

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Info o nowym wpisie

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to